Sedem dobrých tipov ako nepustiť teplo z domu

uverejnené 16. 11. 2012, 3:13 používateľom Roman Hesteric
1. Za výrazný únik tepla môžu zle utesnené okná a vchodové dvere. Ak neplánujete vymeniť staré okná za nové, dobre ich utesnite. S malými výdavkami do izolačnej peny, tesniacej pásky či profilu dokážete ušetriť 6 až 10 percent nákladov na vykurovaciu energiu.

2. Utesnite spodok vchodových dverí prahovou lištou. V ponuke nájdete kefové lišty samolepiace aj s neviditeľným spojom a automatické tesnenie, vhodné aj pre nerovné podlahy. Pomôže i zvýšený prah.

3. Významnú úsporu energie na vykurovanie dosiahnete zvýšením izolačnej schopnosti okien vonkajšími roletami. Efektívne je automatické riadenie, ktoré rolety zatvorí pri nízkej vonkajšej teplote. Rolety zatvárajte na noc.

4.  Dôležitá je existencia zádveria. Ak chcete ušetriť, vždy ich zatvárajte. Rovnako nenechávajte otvorené dvere do nevykurovaných priestorov – pivnice, garáže, komory. Do neobytného podkrovia vám odporúčame osadiť zateplené podkrovné skladacie schody s termoizolačným poklopom.

5.Znížiť unikajúce teplo cez jednovrstvové okná o tretinu dokáže termoizolačná fólia. Po aplikácii funguje ako druhé sklo – medzi sklom a fóliou vzniká izolačný priestor. Popri šetrení energie zabráni aj tvorbe kondenzovanej vlhkosti na oknách.

6. Značnú zodpovednosť za tepelné straty majú nezateplené obvodové steny, podlaha a strecha. Ak sa do zateplenia nepúšťate, izolujte aspoň stenu za radiátorom odrazovou fóliou. Hliníkom potiahnutá izolačná pena odráža všetko teplo späť do miestnosti.

7. Nevetrajte „vetračkou“. Pri takomto vetraní potrebujete na výmenu vzduchu dlhší čas, počas ktorého unikne veľa tepla. Vetrajte nárazovo, dva- až trikrát denne na niekoľko minút. Dĺžka vetrania závisí od vonkajšej teploty, čím je nižšia, výmena vzduchu prebehne rýchlejšie.

Autor: Katarína ŠATANKOVÁ
Comments